Svatební hry pro rok 2024

Svatební hry by rozhodně neměly chybět na žádné svatbě. Navodí uvolněnou atmosféru, pobaví hosty a hlavně zaženou případnou nudu. Jaké hry vám mohu jako svatební DJ doporučit? Které hry jsou na ústupu a které naopak v roce 2024 na svatbu zařadit? Svatební hry

Seznam svatebních her:

TRADIČNÍ SVATEBNÍ HRY:
Svatební kvíz aneb zvedání bot
Rok s novomanželi
Tanec s balónky / ovocem
Tanec okolo židlí
Poznávání manžela tancem
Poznávání manžela/manželky hmatem
Vtipná svatební tombola
Královský kočár

NETRADIČNÍ SVATEBNÍ HRY:
Filmový kvíz
Poznávání manžela podle zvuku
Hra na Popelky

TRADIČNÍ SVATEBNÍ HRY

Svatební kvíz / zvedání bot

Zvedání bot je již legendární hrou, která by neměla ani na vaší svatbě chybět. Hra je relativně rychlá, účastní se jí pouze nevěsta a ženich a sluší se jí proto zařadit jako první. Novomanželé se posadí zády k sobě, sundají si boty a jednu z nich si vymění s partnerem. Pak někdo (obvykle DJ) pokládá pro novomanžele připravené otázky.

Ženich i nevěsta na otázky odpovídají zvednutím jedné z bot, přičemž zvednutá pánská bota znamená odpověď "ženich" a zvednutý střevíc nevěsty znamená odpověď "nevěsta". Důležité je, aby na sebe novomanželé neviděli a odpovídali co nejrychleji, ideálně zároveň. Hosté pak s pobavením sledují, zda se novopečený pár v otázkách shodne či nikoliv.

Tip: Velmi dobře vypadají kvízy, které jsou moderovány ve dvou - například svědkem a svědkyní, kteří se ve čtení otázek střídají.

Otázky pro novomanžele ke stažení: formát PDF | formát DOC

VÝHODY HRY: Rychlá hra pro novomanžele, není potřeba dlouhá příprava, pěkné fotky z hry.

Rok s novomanželi / 12 měsíců s novomanželi

Rok s novomanželi je čím dál oblíbenější svatební hrou a rád ji vždy zařazuji (mám na ni už i připravený speciální playlist písní, které ji dodají skvělou atmosféru). Hry se oproti té předchozí účastní jen hosté, konkrétně 13 lidí, kteří plní 12 úkolů (1 měsíc = 1 úkol).

Na začátku každého úkolu (měsíce) se všichni soutěžící posadí na židle a DJ vyhlásí úkol - například sehnat vidličku, cizí klíče nebo něco modrého. Soutěžící se s danou věcí musí vrátit a sednout na židli. Ten, který úkol splní jako poslední, vypadává ze hry a musí navíc po svatbě splnit další úkol (například jít s novomanželi do kina). Poslední soutěžící - tedy vítěz hry - může od novomanželů naopak získat nějakou odměnu. Krása hry je v tom, že je pokaždé jiná a vždy spolehlivě pobaví.

Úkoly ke stažení: formát PDF | formát DOC

VÝHODY HRY: Akční hra pro hosty, improvizace, zajímavé fotky.

Tanec s balónky / tanec s ovocem

Taneční soutěž s balónky se na svatbách také zpravidla těší velké oblibě. Může se zapojit v podstatě neomezený počet párů (a nemusí to být jen životní partneři, může spolu tančit například babička s vnoučetem a nebo zcela náhodně vybrané /vylosované dvojice hostů).

Páry mají mezi hlavami nafouknutý balónek, který nesmí páru během tance spadnout nebo prasknout, jinak vypadává. Místo balónků je také možná varianta s ovocem (jablky, pomeranči...).

I na tuto hru mám připravený speciální playlist ověřených písní, které se na ni bezvadně hodí (začínám od nejpomalejších písní a tempo se postupně zrychluje). Komu předmět spadne, vypadává a vítězným párem je samozřejmě ten, který na parketu vydrží nejdéle.

VÝHODY HRY: Hra hosty roztančí, mohou se zapojit úplně všichni, zbylé balónky ocení děti.
NEVÝHODY HRY: Nutno nafouknout velké množství balónků, nepříjemné rány při jejich praskání.

Tanec okolo židlí

Další taneční hrou je tzv. tanec kolem židlí. Tuto hru možná znáte v podobné variantě odněkud z tábora, kde se chodí kolem židlí při hrající hudbě a při jejím zastavení se musí soutěžící posadit. Na koho nevyjde židle (stále se jedna odebírá), ten vypadává ze hry. Tanec kolem židlí je přesně to samé, jen s tím rozdílem, že páry okolo židlí nechodí, ale tančí.

VÝHODY HRY: Jednoduchá pravidla, mohou se zapojit i děti.
NEVÝHODY HRY: Někdy trochu nebezpečné (doporučuji zařadit, když hosté ještě nejsou moc posilněni alkoholem).

Poznávání manžela tancem

Další oblíbenou taneční svatební hrou je poznávání manžela podle tance. Nevěsta má zavázané oči a střídají se u ní při tanci na parketu různí partneři. Úkolem nevěsty je poznat, který z tanečních partnerů je její manžel. Aby to nebylo tak jednoduché, může některý z pánů například použít parfém manžela pro dokonalé zmatení nevěsty...

Poznávání manžela/manželky hmatem

I v tomto případě má nevěsta za úkol poznat svého manžela se zavázanýma očima, tentokrát však hmatem a to podle mužských hýždí nebo hlavy. Ženich naopak hledá nevěstu podle kotníku nebo lýtka. Pro větší zábavu se vždy mezi muže zařadí i nějaká ta žena a naopak.

VÝHODY HER: Poznávání poslepu pobaví, nenáročná příprava her.
NEVÝHODY HER: Někteří se zavázanýma očima necítí komfortně, některé babičky k podobnému "osahávání" mívají výhrady...

Vtipná svatební tombola

Svatební tombola s vtipnými cenami je taková dost kontroverzní - pro lidi, kteří ji už někde na svatbě zažili, ztrácí své kouzlo a vtip (je to přesně jako s opakovaným vtipem, také už to není ono). Navíc - ač se to nezdá - tombola vyžaduje relativně náročnou přípravu od novomanželů (sehnání všech cen, příprava losů...), kteří před svatbou mají obvykle práce až dost a nestíhají, což se může odrazit na kvalitě hry. A včem tato zábava spočívá?

Hosté si zakoupí (či dostanou zdarma) los do tomboly a moderátor pak losuje výherce. Ceny v tombole jsou ale trochu "jiné" - například výherce ceny Romantická prohlídka zámku získá visací zámek, výherce Autoportrétu kapesní zrcátko a jako Klíč k novému vozidlu je připraven pro výherce žeton do nákupního vozíku...

Ceny do vtipné tomboly ke stažení: formát PDF | formát DOC

VÝHODY HRY: Pobaví ty, kteří hru neznají, možnost odnést si ze svatby suvenýr. Možnost losy prodávat a vylepšit rozpočet.
NEVÝHODY HRY: Náročná příprava časová i finanční, "vtipné" ceny se nemusí setkat s pochopením, relativně dlouhé vyhlašování.

Královský kočár

Královský kočár je jedna klasických svatebních her, nicméně bych řekl, že je též na ústupu. Hry se účastní novomanželé a dalších 7 nebo 9 hostů (dle vybrané varianty hry), sedí na židlích sestavených do tvaru kočáru a každý má určenou svoji roli (například kočí, levý kůň, pravé zadní kolo).

Moderátor čte příběh a vždy, když v příběhu zazní nějaká z určených rolí, musí její představitel rychle vstát. Pokud nevstane (nebo vstane pozdě, případně na jinou roli), musí se napít alkoholu. Jak po hře účastníci vypadají, asi tušíte sami, proto hru doporučuji zařazovat spíše na pozdější hodinu. Také je ale možné hrát hru jako bezalkoholovou - místo panáka ať si každý zkrátka vypije to, co má rád.

Ze zkušenosti mohu říct, že tato hra je obvykle dost nucená, většinou se ji hosté (právě kvůli alkoholu) příliš účastnit nechtějí a někteří jsou (bohužel) do hry nuceni, což rozhodně nedoporučuji. Místo této hry zkuste raději na svatbu zařadit některou z netradičních her níže.

NEVÝHODY HRY: Často nucená účast hostů, rychlejší "společenská únava" hostů.

NETRADIČNÍ SVATEBNÍ HRY

Některé svatební hry jsou již velmi ohrané. Rozhodně bych doporučil alespoň jednu hru zařadit takovou, kterou hosté neznají a která je příjemně překvapí. Jaké netradiční hry na svatbu bych vám doporučil?

Filmový kvíz

Filmový kvíz z mé vlastní produkce jsem začal snoubencům nabízet na začátku roku 2023 a měl velký úspěch. Mým záměrem bylo připravit hru, která zabaví co nejvíce hostů (ale žádný neměl být středem pozornosti) a s tématem, které baví většinu lidí. Z těcho požadavků vzešel můj filmový kvíz.

Na svatbě rozdělím hosty na dva týmy (obvykle tým nevěsty = ženy a tým ženicha = muži), pouštím ukázky z filmů a seriálů (melodie i hlášky) a úkolem týmu je říci správný název. Postupuje se od těch nejjednodušších, které zná skoro každý, až k těm těžším ukázkám.

Hru mám již velmi propracovanou (je několik kol podle náročnosti, dávám bobusové otázky, do úkázek jsou také zahrnuty některé filmy se svatební tematikou atd.). Vítězí tým, který nasbírá nejvíce bodů. Podobný kvíz můžete připravit i pro vaše hosty nejen s filmovou tematikou, ale třeba hudební (poznávání zpěváků, kapel atd.). A věřte, že podobné hry na svatbě fungují lépe, než tisíckrát ohraný kočár nebo tombola...

VÝHODY HRY: Neobvyklá párty hra, oblíbené téma, hra pro všechny včetně dětí, nikdo není středem pozornosti.

Poznávání manžela podle zvuku

Tuto hru jsem viděl na záznamu z polské svatby a docela mě pobavila. Nevěsta se posadí zády k publiku nebo se jí zavážou oči. Ženich a další vybraní hosté si losují kartičky, na kterých mají určené zvíře, jehož zvuky musí napodobit na mikrofon. Úkolem nevěsty je podle zvířecího zvuku poznat svého manžela.

Hru jsem tematicky zařadil na svatbě dvou ošetřovatelů ze ZOO (která se mimochodem příhodně konala u zříceniny Zvířetice) a myslím, že měla úspěch (přestože nevěsta určila jako svého manžela jednoho z hostů...).

VÝHODY HRY: Neotřelá hra, výborná alternativa k poznávání hmatem nebo tancem, mohou se zapojit děti.

Hra na Popelky

Jak už název napovídá, jedná se o hledání správné ženy podle boty. Soutěžící - ženy - si sundají své boty, jednu schovají a jednu dají k dipozici do společného koše, krabice apod. Pak přijdou na řadu pánové (stejný počet jako dam), každý si vylosuje jednu botu a musí nalézt její majitelku, tedy svojí Popelku. Hudba při této hře je jasná - melodie z filmu Tři oříšky pro Popelku...

MOJE TIPY OHLEDNĚ HER NA SVATBĚ

Zvolit správný mix svatebních her tak, aby se co nejvíce hostů bavilo, není jednoduché. Na schůzkách s klienti si obvykle předvybereme nějaké hry, které by se jim na svatbě líbily, ale v jejich den D často nastává improvizace - některé hry se zařadí, některé ne a někdy na ně vůbec nedojde, pokud se dobře baví tancem.

Někdy je to dokonce úplně naopak - snoubenci svatební hry nechtějí, ale když je pak na svatbě nuda, jsou vděčni, že mám svatební hry vždy připravené. Rozhodně tedy doporučuji mít nějaké hry vždy v zásobě a zařadit je či nezařadit až podle situace na svatbě.

Jaký je ideální mix svatebních her? To je vždy individuální, ale pokud bych měl vybrat hry, které bych na svatbu zařadil, tak jsou to tyto: ZVEDÁNÍ BOT (rychlá hra pro novomanžele), ROK S NOVOMANŽELI a nebo TANEC S BALÓNKY (tj. akčnější hra pro hosty) a jako poslední FILMOVÝ KVÍZ (vědomostní hra na týmy, kde se mohou hosté blýsknout). Tento mix her velmi dobře funguje.

Důležitým pravidlem je nikoho do her nenutit! Účast na hrách má být dobrovolná a nikdo by neměl být do her zatahován "násilím". Když se zkrátka někdo her účastnit nechce, berte jeho ne vážně a nenuťte ho.

Poslední moje rada je ohledně počtu her. I tady platí, že méně je někdy více. Rozhodně doporučuji mít na svatbě max. 3 hry (pak to hosty zkrátka nebaví).

Jaké hry na svatbu zařadit, jaký zvolit jejich mix a kdy je na svatbě hrát, s tím vám rád pomůže každý svatební DJ na osobní schůzce, tedy velmi rád i já. Všechny uvedené svatební hry vám samozřejmě i rád odmoderuji.

DJ Radek Michelfeit VÁŠ DJ NA SVATBU
Přečtěte si, proč bych měl být váš svatební DJ
Mladá Boleslav, Praha, Nymburk, Poděbrady, Jičín, Liberec, Mělník a okolní města.

DJ na svatbu v okolí Mladé Boleslavi:Jsem váš DJ na svatbu zejména pro místa Mladá Boleslav, Benátky nad Jizerou, Luštěnice, Dobrovice, Mnichovo Hradiště, Lysá nad Labem, Bělá pod Bezdězem, Mělník, Milovice, Nymburk, Poděbrady, Český Brod, Sadská, Pečky a další okolní místa.

DJ na svatbu využijete na oblíbených svatebních místech v okolí, jako je například Zámeček Podčejk, Chefparade Statek, Brožův mlýn, Farma Ptýrov, Hotel Malý Pivovar, Hotel Galatea, Zámek Niměřice, Hospoda Na Statku - Nepřevázka, Statek Horní Bukovina, Zámek Loučeň, Zámek Lobeč, Penzion Holé Vrchy, Zámecký hotel Liblice, Statek Zápy, Statek Záryby, Zámek Vinařice, Zámek Bon Repos, Vila Čapek Branžež, Sport relax hotel Na kopečku, Starý Mlýn u Byšic a další. Samozřejmostí je objednání DJ i do vaší oblíbené restaurace nebo na vaši soukromou zahradu.

Zcela zdarma si ode mě můžete stáhnout svatební omalovánky pro děti na vaši svatbu.